• ආණ්ඩු විරෝධී සටන ‘විරෝධ ගී’ තුළින්

  පවත්නා ආණ්ඩුවට විකල්පයක් ලෙස තවත් ආණ්ඩුවක් ජනතාව සිය පරමාධිපත්‍ය, එසේත් නැත්නම් ඡන්දය භාවිත කර පත්කර ගන්නේ හෙට දවස වෙනුවෙන් සුබදායක හීන රාශියක් ඇතිවය. එසේ පත්කර ගන්නා ආණ්ඩුව ජනතා අභිලාෂයට පිටින් කටයුතු කරන්නේ නම් එය ජනතා හීන සුණුවිසුණු කර දැමීමකි. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුවට විකල්පයක් ලෙස වත්මන් යහපාලන ආණ්ඩුව මෙරට ජනතාව බලයට පත්කර ගන්නේ සංවර්ධනය වේගවත් කිරීමට, සමාජ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය ගොඩනැගීමට හා සිය දරුවන් වෙනුවෙන් යහපත් අනාගතයක් පිළිබඳව සුන්දර සිහින ගොන්නයක් ඇතිවය.

  නමුත්……..

  ඒ සිහින සියල්ලක්ම දැන් බිඳවැටී අවසන්ය. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව කළ සංවර්ධන ව්‍යාපෘති ඉදිරියට කරගෙන යෑමට නොහැකි තත්ත්වයකට ආණ්ඩුව පත්ව තිබේ. සමාජ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය පිළිබඳව කතාකළ ආණ්ඩුව පුංචි ඡන්දය වසර ගණනකින් කල්දමා තිබේ. අධ්‍යාපනයට සියයට 06ක් වෙන්කරන බව පැවසූ ආණ්ඩුව අධ්‍යාපනය පෞද්ගලීකරණය කිරීමට පිඹුරුපත් සකසන්නා සේම නිදහස් සෞඛ්‍යයද කප්පාදු කර තිබේ. නිදහස් අධ්‍යාපනය වෙනුවෙන් හඬනගන සරසවි සිසුන්ට බැටන් පොලු, කඳුළු ගෑස්වලින් දිගින් දිගටම පහර දෙමින් ඔවුන්ව මර්දනය කිරීමට කටයුතු කරයි.

  තරුණ තරුණියන් වෙනුවෙන් රැකියා දසලක්ෂයක් බිහිකිරීමට පැමිණි ආණ්ඩුව, රජයේ සේවකයාගේ රැකියාව පවා අහිමි කළ අවසන්ය. මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව සමයේ පැවැති ආයෝජන කිසිවක් රටට දැන් නැත. ආයෝජකයා එන පයින්ම ආපසු යයි. රාජ්‍ය සම්පත් විදේශයන්ට විකිණීමට කටයුතු කරමින් සිටියි.

  සමාජ සංස්කෘතිය ගැටලුවකට පත්ව අවසන්ය. ආණ්ඩුව පන්සලේ පිංකැටයට අත තබා තිබේ. අනාගතයේදී කොවිලටත්, පල්ලියටත් හැරෙනු ඇත. රටේ ආරක්ෂාව පිළිබඳ ජනතාවට දන් ඇත්තේ චකිතයකි. තිස් වසරක කුරිරි ත්‍රස්තවාදී පිළිලය රටින් අතුගා දැමූ රණවිරුවා දංගෙඩියට රැගෙන යෑමට අවශ්‍ය පිඹුරුපත් සකස් කරමින් සිටියි.

  එහෙත්….

  මේ පිළිබඳව දැන් දැන් ජනතාව ඇස්කන් පියාගෙන බලා සිටින්නේ නැත. ජාතියේ අනාගතය වෙනුවෙන් කෙදිනත් හඬ නැගූ මහා යතිවරයාණන් වහන්සේලා දැන් අවදි වී තිබේ. දිනපතා කොළඹ රත්වන තරමට විරෝධතා පැවැත්වේ. උද්ඝෝෂණ, සත්‍යග්‍රහ, විරෝධතා පෙළපාළි, වැඩවර්ජනය ආණ්ඩුවට මුහුණ පෑමට තිබෙන බලවත් අභියෝගයක් බවට පත්ව තිබේ. මේ ආණ්ඩු විරෝධී වැඩපිළිවෙළ කලාව හරහා නව මානයනයකට යොමුකිරීමට අප අදහස් කර තිබේ.

  විරෝධ ගී…..

  බාල, තරුණ, වැඩිහිටි, මහලු සියල්ලන්ම දේශපාලන පක්ෂ, ආගමික, වයස්, ස්ත්‍රීපුරුෂ භේදයකින් තොරව සංගීතයට ආදරය කරති. වත්මන් යහපාලන ආණ්ඩුව ගෙනයනු ලබන ජනතා විරෝධී, දේශපාලනික, ආර්ථික, සමාජීය, සංස්කෘතික, අධ්‍යාපන ඇතුළු වෙනත් ඕනෑම කාලීන ගැටලුවක් පිළිබඳව ඔබට නැගෙන සිතුවිලි පුංචි කවියකින් හෝ ගී සංකල්පනාවක් වශයෙන් අප වෙත යොමුකරන්න.

  ඒ අපූරු සංගීතමය නිර්මාණය හරහා ආණ්ඩු විරෝධී සටන අප නව මානයකට යොමුකිරීමට අදහස් කරන අතරම ඔබගේ හැකියාව රටට පෙන්වීමටත් කටයුතු කරන්නෙමු.

  ඔබගේ නිර්මාණය werodagee@gmail.com විද්‍යුත් තැපැල් ලිපිනයට හා විරෝධ ගී, අංක 1316, නෙළුම් මාවත, ජයන්තිපුර, බත්තරමුල්ල යන ලිපිනයට යොමු කරන්න.

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.