• බොරුවක් වූ යහපාලනයේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදය

  මුලින්ම මම මෙවර කුරහන් සුවඳ ලිපිය හරහා මගේ රෝහිත මල්ලිට සුබ පැතුම් එක් කිරීමට අවස්ථාවක් කර ගනිමි. රෝහිත ඔහුගේ නවතම සංගීත වීඩියෝව සිහිනෙක නමින් මීට දින තුනකට පෙරාතුව නිකුත් කළ අතර, එය යූටියුබ් සමාජ ජාල වෙබ් අඩවිය හරහා විකාශය කෙරිණි. ඊයේ වනවිට එම සංගීත වීඩියෝව යූටියුබ් සමාජ ජාලය තුළ ශ්‍රී ලංකාවේ අංක එක බවට පත්ව තිබිණි. එය ඔහුගේ නිර්මාණයේ සාර්ථකත්වය කියාපෑමක් විය.

  ඔහුගේ සාර්ථක නිර්මාණයට මටද දායක වීමට අවස්ථාවක් ලැබීම භාග්‍යයක් කොට සලකමි. අපගේ තාත්තා ලංකාවේ නොසිටීමත්, අම්මා කොළඹ නොසිටීමත් නිසා නුවරඑළියේ පැවැති රූගත කිරීමේ කටයුතු සඳහා ඔහුගේ සහායට මම එක්වීමි. මෙහිදී මා ඔහුගේ සහායට ගියද, ඔහුගේ ඉල්ලීම පරිදි එහි වීඩියෝ රූපරාමු කිහිපයකට එක්වීමට මට අවස්ථාව ලැබිණි. ඒ සඳහා මම ඇඳුම් පැලඳුම් පවා සූදානම් කරගෙන නොතිබුණු අතර, පසුව ඔහුගේ ඇඳුම් ඇඳගෙනම එම වීඩියෝවේ රඟපෑමේ කටයුතු සඳහා එක්වීමි.  

  නැවතත් සුපුරුදු පරිදි දේශපාලන කතිකාවට එක්වුවෙහාත් මුලින්ම කතා කිරීමට සිදුවන්නේ නාවික හමුදා හිටපු මාධ්‍ය ප්‍රකාශක කොමදෝරු ඩී.කේ.පී. දසනායක මහතා අත්අඩංගුවට ගෙන රක්ෂිත බන්ධනාගාරගත කිරීමේ සිදුවීමයි. එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ විශේෂ නියෝජිතවරයෙකු ශ්‍රී ලංකාවට පැමිණ තිබෙන අවස්ථාවේදී කොමදෝරුවරයා අත්අඩංගුවට පත්වෙයි. ඒ පිළිබඳ සිංහල මෙන්ම ඉංග්‍රීසි මාධ්‍ය තුළද කතාබහක් ඇති වූ අතර, විශේෂ නියෝජිතවරයාද එම අත්අඩංගුවට ගැනීම පිළිබඳ දැනුවත් වෙන්නට අවස්ථාවක් පවතියි.

  අපරාධ පරීක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව මගින් දසනායක මහතා අත්අඩංගුවට ගන්නේ දෙමළ තරුණයන් අතුරුදන් කිරීමේ සිදුවීමක් සම්බන්ධයෙනි. ඒ පිළිබඳ ගැඹුරින් විමසා බලන විට මෙම අත්අඩංගුවට ගැනීම එක්සත් ජාතීන්ගේ සංවිධානයේ නියෝජිතවරයා සතුටු කිරීමට ගත් තීරණයක්දැයි සැකසහිතය. අනෙක් අතින් ඔහු අත්අඩංගුවට ගැනීම හරහා රජය ඊළඟට  හිටපු නාවික හමුදාපති වසන්ත කරන්නාගොඩ මහතාත්, හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතාත් අත්අඩංගුවට ගැනීමට කටයුතු කරනු ඇතැයි සිතිය හැකිය.

  එසේම දිසානායක මහතා අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා ඉදිරිපත් වූ බී වාර්තාවේ සඳහන් කරුණු සලකා බැලූ විට ඔහු අත්අඩංගුවට ගැනීමට තරම් ප්‍රමාණවත් දෑ තිබුණාද යන්න පිළිබඳ මට ගැටලුවක් තිබේ.

  වසර දෙකක පමණ කාලයක් තිස්සේ ආණ්ඩුව දිගින් දිගටම පළාත් පාලන මැතිවරණය කල් දමමින් සිටියි. මේ හරහා නොයෙක් ගැටලු මතුව ඇති අතර එය ලිපියේ අවසානයට සඳහන් කරමි. නමුත් පළාත් පාලන මැතිවරණය මෙන්ම පළාත් සභා මැතිවරණයද කල් දැමීමට ආණ්ඩුව දැන් දැන් සූදානම් වෙමින් තිබේ. රටේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදයක් නැති බව ප්‍රකාශ කරමින් බලයට පැමිණි ආණ්ඩුව දැන් මැතිවරණ සිතියම හකුළා දමමින් ජනතාවගේ ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදී අයිතිය උඳුරාගෙන අවසන්ය.

  පසුගිය මහින්ද රාජපක්ෂ රජය නියමිත දිනයට මැතිවරණ පැවැත්වූ අතර කිසිඳු අවස්ථාවක මැතිවරණයක් සඳහා බිය නොවුණි. නමුත් වත්මන් යහපාලන ආණ්ඩුවට දිගින් දිගටම එල්ල වන ජනතා විරෝධය නිසාත් පැවැත්වෙන ඕනෑම මැතිවරණයකදී පරාජය සිදුවන බව දන්නා නිසාත් ආණ්ඩුව මැතිවරණයට බිය වී තිබේ.

  පසුගියදා නිකුත් වූ ගැසට් නිවේදනයකින් සඳහන් වූයේ පළාත් සභා මැතිවරණය සඳහා නාමයෝජනා ඉදිරිපත් කිරීමේදී එහි ඇති අපේක්ෂක ලැයිස්තුවෙන් 30% ක් කාන්තාවන් විය යුතු බවයි. දේශපාලනයට කාන්තාවන් පැමිණීම හොඳ දෙයකි. කිසිවිටෙකත් අපි අයට විරුද්ධ නොවෙමු. නමුත් කාන්තා නියෝජනය ඉදිරියට දමා මැතිවරණය කල් දැමීමට මේ හරහා ආණ්ඩුව කටයුතු කරමින් සිටින බවට මතයක් පැතිර යයි. ඒ ගැසට් නිවේදනයේ සඳහන් කරුණු පිළිබඳ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ විරෝධතා ගොනු කිරීමට අවස්ථාවක් ඇති හෙයිනි. යම් හෙයකින් මෙම ගැසට් නිවේදනයට එරෙහිව ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ නඩුවක් ගොනු කළහොත් ඒ හරහා පළාත් සභා ඡන්දය පැවැත්වීම කල් දැමීමට අවස්ථාවක් පවතියි.

  මේ අතරම ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා හමුවීමට ගිය ශ්‍රී ලංකා නිදහස් පක්ෂ මැති ඇමතිවරුන්ට පවසා තිබුණේ දෙසැම්බර් දක්වා ඉවසන ලෙසයි. මේ සියල්ලෙන්ම පෙනෙන්නේ යහපාලන ආණ්ඩුව ජනතා විරෝධී ලෙස මැතිවරණ පැවැත්වීම කල් දමමින් සිටින ආකාරයයි.

  කුරහන් සුවඳ තීරු ලිපි මාලාව පුරාම අප කතා කළ කරුණක් වූයේ පළාත් පාලන මැතිවරණය ආණ්ඩුව දිගින් දිගටම කල් දැමීම සමාජ, දේශපාලන 

  වශයෙන් ගැටලු රාශියක් මතු කරන්නක් බවයි. දැන් එය යථාර්ථයක් බවට පත්ව තිබේ. නියමිත කාලයට කසළ ඉවත් කිරීමක් සිදු නොවේ. මේ හරහා බොහෝ නගර අපිරිසුදු වන තත්ත්වයක් දැකිය හැකිය. එසේම කාණු පද්ධති නිසි ආකාරයෙන් නඩත්තු නොවේ. මේ හේතුවෙන් ඩෙංගු රෝගය පැතිර යෑමක්ද සිදු විය.

  ඩෙංගු රෝගීන් ලක්ෂයකට ආසන්න ප්‍රමාණයක් වාර්තා වී ඇති  අතර, මියගිය සංඛ්‍යාව 200 ඉක්මවා තිබේ. ආණ්ඩුව මැතිවරණ සඳහා බියෙන් මැතිවරණ කල් දැමීම හරහා අවසානයේදී වන්ද ගෙවීමට සිදුව ඇත්තේ අසරණ මහජනතාවටය. අප කියූ කරුණු දැන් ආණ්ඩුව නියෝජනය කරන අමාත්‍යවරුන්ටද දැනීමට පටන්ගෙන තිබේ. මේ අනුව බස්නාහිර සහ මහා නගර සංවර්ධන අමාත්‍ය පාඨලී චම්පික රණවක මහතාද පවසා තිබුණේ කසළ ගැටලුවට හා ඩෙංගු ගැටලුවට ප්‍රධාන හේතුව නිසි පළාත් පාලන යාන්ත්‍රණයක් ක්‍රියාත්මක නොවීම බවයි. අමාත්‍යවරයාට මේ බව තේරුම්ගැනීමට වසර දෙක හමාරක කාලයක් ගත වූ අතර, එසේ කාලය ගතකිරීමෙන් පසුව හෝ එය තේරුම්ගැනීම සුබදායකය. මට තිබෙන ගැටලුව නම් අමාත්‍යවරයා මේ බව ඇත්ත තේරුම් අරගෙන කටයුතු කරනවාද, එසේත් නොමැති නම් මැතිවරණය නොපැවැත්වීම නියා ඇති ජනතා විරෝධයෙන් ප්‍රයෝජන ලබාගැනීමට මෙම ප්‍රකාශය සිදුකළාද යන්නයි.

  ලබන සතියේදී යළිත් හමුවෙමු.

  ඔබට සුබ අනාගතයක්!

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.