• බැඳුම්කර පාඩුව හිලව් කිරීමට සමෘද්ධිය කැපීම

  2015 වසරේදී සිදු වූ බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ ඒකාබද්ධ විපක්ෂය දිගින් දිගටම පාර්ලිමේන්තුව තුළත්, ඉන් පිටතදීත් කතා කිරීමේ ප්‍රතිඵලයක් ලෙස ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ඒ පිළිබඳ සොයා බැලීම සඳහා ජනාධිපති කොමිසමක් පත් කළේය. ඊට පෙරාතුව අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා එක්සත් ජාතික පක්ෂයට සම්බන්ධ පුද්ගලයන්ගේ කමිටුවක් පත්කර බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ සොයා බැලීය. එම කමිටු වාර්තාවට කුමක් සිදුවීද යන්න පිළිබඳ දැනගැනිමට නොහැකි වූ අතර, එහිදී වරදක් සිදුව නොමැති බවට සඳහන් වූ බව එකල වාර්තා විය.

  මේ පිළිබඳ කෝප් කමිටුවද වාර්තාවක් සකස් කළේය. මත දෙකක සිටියද කෝප් කමිටු සභාපති සුනිල් හඳුන්නෙත්ති මහතා එහිදී බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ රටට හෙළි කිරීමට ආණ්ඩුවේ බලවත් පීඩනය හමුවේ කටයුතු කළ ආකාරයට ස්තුතිය ප්‍රකාශ කළ යුතුය. බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ විමර්ශනය කරන විට කෝප් කමිටුව දෙකට බෙදුණි. නමුත් අවසානයේදී එක් වාර්තාවක් පැමිණි අතර, එක්සත් ජාතික පක්ෂයට සම්බන්ධ මන්ත්‍රීවරු එයට පාදක සටහන් දැමූහ.

  කෙසේ වෙතත් බැඳුම්කර කොමිසමේදී සිදුවන සාක්ෂි විභාගය අනුව රවි කරුණානයක මහතා පිළිබඳ මේ වනවිට සමස්ත රට තුළම කතිකාවතක් නිර්මාණය වී තිබේ. අප පවසන්නේ ඔහු එක් පුද්ගලයෙකු පමණක් බවයි. මේ වනවිට සමස්ත වංචාවම රවි කරුණනායක මහතා පිට දමා ඇඟ බේරාගැනීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කරන ආකාරයක් පෙනෙන්නට තිබේ.

  එසේම රවි කරුණානායක මහතාට එරෙහිව ඒකාබද්ධ විපක්ෂය විසින් අල්ලස් කොමිසමටද පැමිණිල්ලක් ඉදිරිපත් කළ අතර, එම පැමිණිල්ලේ ඉදිරි ක්‍රියාමාර්ග පිළිබඳ මෙතෙක් පැහැදිලි චිත්‍රයක් නොමැත.

  රවි කරුණානයක මහතාගේ සිදුවීමත් සමගින් ඔහුගේ  බිරිඳ හා දියණියක්ද මේ වනවිට බැඳුම්කර ගනුදෙනුවට අදාළව නම් කියැවෙන චරිත බවට පත්ව ඇත. ඒ සඳහා පවුලේ උදවියගේ නම් යොදාගැනීම පිළිබඳ අපි කනගාටුවට පත්වෙමු. එමෙන්ම රවි කරුණානායක මහතාගේ දියණිය කළ ප්‍රකාශයක් අන්තර්ජාලයේ දැකගත හැකි වූ අතර, එහිදී ඇය සඳහන් කර තිබුණේ මීට වඩා ලොකු අය ආණ්ඩුවේ සිටින බවයි. මේ ප්‍රකාශය ඇය වගකීමෙන් කළ ප්‍රකාශයක්ද, එසේත් නොමැති නම් කම්පනයට පත්ව කළ ප්‍රකාශයක්ද යන්න සිතාගැනීමට අපහසුය. බැඳුම්කර වංචාව පිළිබඳ පරීක්ෂණ පවත්වන කොමිසම මේ පිළිබඳවද පරීක්ෂණ පැවැත්වීම වැදගත් බව මගේ අදහසයි.

  එමෙන්ම මහ දවල්, මහ බැංකුවේ සිදු වූ මහා හොරකම සාධාරණීකරණය කිරීමට කෝප් කමිටු වාර්තාවට පාදක සටහන් එක් කළ අය මෙන්ම, මහ බැංකු බැඳුම්කර වංචාව සාධරණීකරණය කිරීමට පොත් රචනා කළ අයද ආණ්ඩුවේ සිටිති. මේ පිළිබඳවද සමාජය තුළ වැඩි කතාබහකට ලක්ව ඇත. සමාජයේ ඇතැම් පාර්ශ්ව පවසන්නේ පාදක සටහන් මෙන්ම, පොත් රචනා කර ඇත්තේ මෙම ගනුදෙනුව හරහා අනියම් වාසි ලබාගත් අය බවයි. ඒ අනුව සමාජයේ පැතිර යන මෙම මතවාද පිළිබඳවද අවධානය යොමු කිරීම වැදගත් වෙයි. ඒ හරහා ඇතැම්විට තවත් වැදගත් සාක්ෂි කිහිපයක්ම විශ්වාස කළ හැකිය.

  මේ අතර ආණ්ඩුව සමෘද්ධිලාභීන් කප්පාදු කිරීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කරමින් සිටියි. වාර්තා වන ආකාරයට හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කයේ පමණක් සමෘද්ධිය අහිමි වූ පවුල් සංඛ්‍යාව 12,000 ක් පමණ වෙයි. වියළි කාලගුණයෙන් මෙන්ම ගංවතුර තත්ත්වයෙන් පීඩාවට පත්ව සිටින ජනතාවට ආණ්ඩුව එල්ල කරන තවත් පීඩනයක් ලෙස මෙම සමෘද්ධි කප්පාදුව හැඳින්විය හැකිය. අසරණ ගොවි ජනතාවට ආසන්න වශයෙන් කන්න තුනක් පමණ වගා කිරීමට නොහැකි වී තිබේ. ඒ හේතුවෙන් ඔවුන්ගේ ආර්ථිකය බිඳ වැටී ඇත. අනෙක් අතින් සහල්, පොල් ඇතුළු අත්‍යවශ්‍ය ආහාර ද්‍රව්‍ය මිලද ඉහළ ගොස් තිබේ. මෙවැනි අවස්ථාවක ආණ්ඩුව කළ යුත්තේ ජනතාවට ලබා දී ඇති සමෘද්ධිය කප්පාදු කිරීම නොව ජනතාවට තවදුරටත් සහන ලබාදීමට කටයුතු කිරීමයි.

  ජනතාවට එදිනෙදා කුලී වැඩ කරගැනීමට නොහැකි තත්ත්වයට පත්ව තිබේ. ආර්ථිකය එන්න එන්නම කඩාවැටෙමින් තිබේ. තවත් අවුරුදු දෙක තුනකින් ජනතාව විශාල ගැටලුවකට මුහුණදෙනු ඇත.

  හම්බන්තොට වරාය චීනයට විකුණා ලබාගත් මුදල් හරහා රටේ ණය බරෙහි වෙනසක් සිදු නොවන බව අපි පසුගිය සතියේදි පැහැදිලි කර පෙන්වීමු. පසුගියදා පැවැති වරාය සංවත්සර උත්වසයේදී ජනාධිපති මෛත්‍රිපාල සිරිසේන මහතා හම්බන්තොට වරාය චීනයට පැවරීමෙන් ලැබුණු මුදලින් වරාය සේවකයන්ට බෝනස් මුදලක් ලබාදෙන බවට කළ ප්‍රකාශය මේ සඳහා හොඳම උදාහරණයයි. රටේ ප්‍රාග්ධන වත්කම් විකුණා හෝ බදු දීමෙන් ලැබෙන මුදල් පරිභෝජන අවශ්‍යතා වෙනුවෙන් යොදාගැනීම අභාග්‍ය සම්පන්න තත්ත්වයකි.

  එසේම වරාය චීනයට පැවැරීමෙන් සිදුවූයේ අනාගතයේදී ඩොලර් උල්පතක් බවට පත්වීමට තිබූ  වටිනා සම්පතක් අහමි කර ගැනීමකි. අනෙක් අතින් එයින් ලැබෙන මුදල් ආණ්ඩුව එදිනෙදා අවශතා වෙනුවෙන් යොදාගැනීම හරහා තවදුරටත් රටේ ණය බර වර්ධනය වෙනු ඇත.

  මේ සඳහා හොඳ උදාහරණයක් දිය හැකිය. මේ සිදුව තිබෙන්නේ ගෙදර  සිටින බේබදු තාත්තා නිවසේ සිටින කිරි එළදෙන මස් කඩයට ලබාදීම වැනි වැඩකි. මස් කඩයට කිරි එළදෙන විකුණා  ලැබෙන මුදලින් මත්පැන් පානය කර, ලැබුණු මුදල් අවසන් වූ විට ගෙදරට කිරිවැස්සිත් නැත, කිරි ටිකත් නැත. හම්බන්තොට වරායටද සිදුවූයේ එවැනි දෙයකි.

  ඔබට සුබ අනාගතයක්!

  ලබන සතියේදී යළිත් හමුවෙමු!

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.