• බැඳුම්කර කොමිසමත් යහපාලන නාටකයක් වෙන හැඩ

  ඒකාබද්ධ විපක්ෂය නියෝජනය කරන පුද්ගලයන්ට අධිකරණමය ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමේදී සිදුවන ක්‍රියාවලියත්, බැඳුම්කර වංචාව සම්බන්ධයෙන්  ක්‍රියාමාර්ග ගැනීමත් අතර වෙනසක් තිබෙන බව දැන් රටටම හෙළි වී අවසන්ය. ඒ බැඳුම්කර වංචාව සෙවීම සඳහා පත්කළ ජනාධිපති කොමිසමෙහි සාක්ෂි ලබාදීම සඳහා අර්ජුන් ඇලෝසියස්ට අවශ්‍යතාවක් නොමැති බව කොමිසම පැවසීමත් සමගිනි.

  බැදුම්කර වංචාව සිදු වූ විට රටේ පවතින සාමාන්‍ය නීතිය අනුව උසාවියේ නඩුවක් ගොනු කර, නීතිපති උපදෙස් අනුව පරීක්ෂණ කරගෙන ගියේ නම් මෙවැනි ගැටලුවක් වන්නේ නැත.

  ජනපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මැතිතුමාත්, අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාත් මේ නීතිමය පසුබිම නොදැන ජනපති කොමිසම පත්කළා විය නොහැකිය. ජනාධිපති කොමිසමකට සාක්ෂි දීම සඳහා බලකළ නොහැකි බව ඔවුහු හොඳින්ම දනිති.

  නමුත් මේ බව දැන දැනත් අප කැඳවූ සෑම කොමිසමකටම සාක්ෂි ලබාදීමට අපි කටයුතු කළෙමු. අප කොමිසම් හමුවට ගොස් සාක්ෂි ලබාදෙන විට පවා අප විවේචනය කිරීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කළේය. එමෙන්ම ජනතා විමුක්ති පෙරමුණද අපට එරෙහිව කතා කළේය. මේ වනවිට බැඳුම්කර ගනුදෙනුව පිළිබඳ ජනාධිපති කොමිසමෙන් වාර්තා වන තොරතුරු පිළිබඳ ජනතා විමුක්ති පෙරමුණද නිහඬ පිළිවෙතක් අනුගමනය කරයි.

  හිටපු ජනාධිපති මහින්ද රජපක්ෂ මහතා, හිටපු ආරක්ෂක ලේකම් ගෝඨාභය රාජපක්ෂ මහතා පවා කොමිසම් හමුවට ගොස් සාක්ෂි ලබාදීමට කටයුතු කළේ ඒ සඳහා උපරිම සහාය දක්වමින් අපගේ විනිවිදභාවය තහවුරු කිරීම සඳහාය. අර්ජුන් ඇලෝසියස් කොමිසම තුළ සාක්ෂි ලබාදීම ප්‍රතික්ෂේප කිරීම තුළම යම්කිසි ආකාරයක ගැටලුවක් ඇති බව මැනවින් පැහැදිලි වෙයි.  ඔවුන් බැඳුම්කර තුළින් වංචාවක් නොකළා නම් විනිවිදව කොමිසමට ගොස් සාක්ෂි ලබාදිය යුතුව තිබිණි. මේ සිල්ලම දැන් ජනතාවට හොඳින් වැටහී ඇත.

  මේ අතර එක්සත් ජාතික පක්ෂය නියෝජනය කරන නියෝජ්‍ය අමාත්‍ය පාලිත රංගෙබණ්ඩාර මහතා පසුගිය දිනෙක පුත්තලමේදී කළ ප්‍රකාශය පිළිබඳ අවධානය යොමු කිරීම වටී. ඔහු සඳහන් කළේ බැඳුම්කර පිළිබඳ කරන විමර්ශනද අවසානයේදී මිලේනියම් සිටි විමර්ශන මෙන් කිසිදු අධිකරණ ක්‍රියාවලියකින් හෝ නඩු විභාගයකින් තොරව අවසන් වනු ඇති බවයි.

  ඒ අනුව බළලා මල්ලෙන් එළියට පැමිණ තිබේ. බැඳුම්කර නාටකයද තවත් නොබෝ දිනකින්ම අවසන් වනු ඇත. අනෙක් අතින් ආණ්ඩුවේ බලවත්ම පිරිස් බැඳුම්කර ගනුදෙනුව සම්බන්ධයෙන් එල්ල වී ඇති චෝදනාවලින් නිදහස් වීම සඳහා අර්ජුන් ඇලෝසියස් ආරක්ෂා කරගැනීම සඳහා මෙම ක්‍රියාමාර්ගය ගත්තාදැයි සාධාරණ සැකයක් බුද්ධිමත් ජනතාව හමුවේ දැන් පවතී.

  ස්වාධීනව කටයුතු කළ අධිකරණ හා බුද්ධ ශාසන අමාත්‍ය ආචාර්ය විජේදාස රාජපක්ෂ මහතා එම තනතුරින් ඉවත් කළේ නීතිපතිට හා  නඩුකාරවරුන්ට සිය රාජකාරි සඳහා බාධා නොකිරීම නිසාය. එමෙන්ම හම්බන්තොට වරාය ගිවිසුමට එකඟ නොවීම හේතුවෙන් හිටපු වරාය හා නාවික අමාත්‍ය අර්ජුන රණතුංග මහතා එම ධුරයෙන් ඉවත් කොට ඛනිජ තෙල් සම්පත් අමාත්‍යවරයා ලෙස පත් කිරීමට රජය කටයුතු කළේය.

  නමුත් ආගමික නායකයන්, විශේෂයෙන්ම බෞද්ධ භික්ෂූන් වහන්සේලා විවේචනය කරන මෙන්ම අධිකරණ ක්ෂේත්‍රය විවේචනය කරන රන්ජන් රාමනායක මහතා පිළිබඳ ජනාධිපතිවරයාත්, අග්‍රාමාත්‍යවරයාත් නිහඬව සිටීම විමතියට කරුණකි. ඒ අනුව රන්ජන් රාමනායක මහතා මේ කරන්නේ ඉහළින් ලැබුණු නියෝගයක් ක්‍රියාත්මක කිරීමක්දැයි අපට ගැටලුවක් තිබේ. අනෙක් අතින් අනුන් විවේචනය කිරීමට මත්තෙන් රන්ජන් රාමනායක මහතා කළ යුතුව ඇත්තේ සිය පක්ෂය තුළ පවතින දූෂණ අක්‍රමිකතා පිළිබඳ සොය බැලීමය.

  විසිවැනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය පිළිබඳ ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීරණය අද (19දා) දිනයේදී පාර්ලිමේන්තුවට ඉදිරිපත් කිරීමට නියමිතය. මෙම ලිපිය ලියන අවස්ථාවේදී ආණ්ඩුව විසිවැනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අත්හැරීමට තීරණය කර ඇති බවටද තොරතුරු වාර්තා වෙයි. ඒ සඳහා හේතු වී ඇත්තේ මෙම සංශෝධනය පාර්ලිමේන්තුවේ තුනෙන් දෙකක බහුතරයෙන් සම්මත කර, නැවත ජනමත විචාරණයකට යා යුතු වීමය.

  ආණ්ඩුව පනත තුනෙන් දෙකක බහුතරයකින් සම්මත කර ගැනීමට කටයුතු කළද, ජනමත විචාරණයකට ඔවුන් යොමු වනවා නම් අනිවාර්යයෙන්ම ආණ්ඩුවට පරාජයට පත්වීමට සිදුවන බව ඔවුන් දන්නා නිසා දැන් විසිවැනි ආණ්ඩුක්‍රම ව්‍යවස්ථා සංශෝධනය අත්හැරීමට තීරණය කර ඇති බව පැහැදිලිය.

  මේ අතර පළාත් පාලන මැතිවරණය සඳහා කාන්තා නියෝජනය සම්බන්ධයෙන් නැවත වරක් සංශෝධන එකතු කිරීමට රජය කටයුතු කරමින් තිබේ. ඒ අනුව තවදුරටත් මැතිවරණවලට බියෙන් මැතිවරණය නොපවත්වන ආණ්ඩුව එය කල්දැමීමට කටයුතු කරමින් සිටින බව නම් පැහැදිලිය. එමෙන්ම මැතිවරණය කොට්ඨාස ක්‍රමයට පවත්වන බව ජනාධිපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා ඇමෙරිකාවට පිටත්වීමට මත්තෙන් ප්‍රකාශ කිරීමත් සමග පැහැදිලි වන්නේ මැතිවරණය තවදුටරත් කල් දමනු ඇති බවයි.

  ආණ්ඩුව බලයට පැමිණියේ මහින්ද රාජපක්ෂ රජය සමයේ ප්‍රජාත්න්ත්‍රවාදය නොමැති බව කියමිනි. නමුත් මහින්ද රජපක්ෂ ආණ්ඩුව කිසිම කලක මැතිවරණ කල් දැමීමට කටයුතු නොකළේය. උතුරේ පවා මැතිවරණ පැවැත්වීමට එවකට පැවැති රජය කටයුතු කළේ ජනතාවට ප්‍රජාතන්ත්‍රවාදව ලබාදීම වෙනුවෙනි. අනෙක් අතින් මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ජනාධිපතිවරණයට පවා ගියේ තවත් වසර දෙකක් ඉතිරිව තිබියදීය. ඒ සඳහා බොරු චෝදනා නගන ආණ්ඩුවට වසර දෙකක් ගත වී හෝ පළාත් පාලන මැතිවරණය පැවැත්වීමට නොහැකි වී තිබීම ගැටලුවට කරුණකි.

  ලබන සතියේදී යළිත් හමුවෙමු!

  ඔබට සුබ අනාගතයක්!

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.