• මාෆියා ආණ්ඩුව!

  මෙවර බ්ලොග් සටහනට මාෆියාව යන නම යෙදීමට විශේෂ හේතුවක් තිබේ. ඒ රට පාලනය කරනන පුද්ගයන් විවිධ වූ ආකාරයට මාෆියාවන් ක්‍රියාත්කමක කරමින් සිටීමත් සෘජුව හා වක්‍රාකාරව ඒ සඳහා උපකාර කිරීමට කටයුතු කිරිමත් හේතුවෙනි.

  මුලින්ම මෙය විශ්ලේෂණය කිරීමට ආරම්භ කරන්නේ සහල් මාෆියාවෙනි. මාගේ මතකය නිවැරදි නම් 2003 වසරේදී අග්‍රාමාත්‍ය රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතා සඳහන් කළේ  කුඹුරු ඉඩම් ගොඩකරමින් ඒවා සංවර්ධන ව්‍යාපෘති සඳහා යොදා ගත යුතු බවයි.

  නමුත්  එවකට අග්‍රාමාත්‍ය ධුරය දැරූ රනිල් වික්‍රමසිංහ මහතාට සිය ධුර කාලය තුළදී එය ක්‍රියාත්මක කර ගැනීමට නොහැකිවූයේ 2005 වසරේදී මහින්ද රාජපක්ෂ මහතා ජනපතිධුරයට පත්වීමත් සමගිනි. මහින්ද රාජපක්ෂ මහතාගේ මූලිකම අරමුණක් වූයේ රට සංවර්ධනය කිරීමට නම් කෘෂිකර්මාන්තය සංවර්ධනය කළ  යුතුය යන්නය.

  විවිධ වූ ක්‍රියාමාර්ග ගනිමින් මහින්ද රජපක්ෂ ආණ්ඩුව කෘෂිකර්මාන්තය නගා සිටුවීමට පියවර ගත්තේය. පොහොර සහනාධාරය  ලබාදිම ඒ අතරින් ප්‍රමුඛ කාර්යයකි. මීට අමතරව අපි වවමු රට නගමු ව්‍යාපෘතිය, මොරගහනක්ද  ජලාශ ව්‍යාපෘතිය ආරම්භ කිරීම, උමා ඔය ව්‍යාපෘතිය ආරම්භ කිරීම හරහා කෘෂිකර්මාන්තයට අවශ්‍ය යටිතල පහසුකම් සංවර්ධනය කිරීමට පියවර ගත්තේය.

  2015 වසරේ ජනවාරි මස 08 දා මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට රට බාරදෙන විට සහලින් රට ස්වයංපෝෂිතව තිබුණි. හොඳම උදාහරණය නම් ලැබුණා වූ වී අස්වැන්න ගබඩා කිරිමට මත්තල ගුවන් තොටුපොළ පවා යොදා ගැනීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කිරීමයි.  කෙසේ වෙතත් මෙහිදී ගොවියාට වී කිලෝවක් සඳහා ඉහළ මිලක් ලැබුණ අතරම පාරිභෝගිකයන්ටද අවම මිලක් යටතේ සහල් ලබාගැනීමට අවස්ථාව තිබුණි.

  මෙසේ ලැබුණා වූ වී අස්වැන්න ක්‍රමයෙන් අඩුවී ගියේය. ස්වාභාවික හේතුද ඒ සඳහා බලපෑ බව කිව යුතුය. නමුත් කෘෂිකර්මාන්තය බාර වත්මන් අමාත්‍යවරයා වරක් ප්‍රකාශ කළේ ශ්‍රී ලංකාවට වී අතිරික්තයක් ඇති හෙයින් විකල්ප වගාවන් වෙත වී ගොවියන් යොමුවිය යුතු බවය. මේ හරහා වි ගොවීන් වි නිශ්පාදය කිරීම අධෙර්මත් විය.

  අනෙක් අතින් මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව  ලබාදුන් පොහොර සහනාධාරය  කප්පාදු කිරීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කළේය. පොහොර නැව් එනතෙක් ගොවියන්ට බලා සිටීමට සිදුවිය. ගතවූයේ වසර තුනකි. දැන් රටින් හාල් ගෙනන තත්ත්වයට පත්ව ඇත්. එළැඹෙන සිංහල අලුත් අවුරුද්ද දක්වා මසකට සහල් මෙට්‍රික් ටොන් ලක්ෂයක් බැගින් ආනයනය කිරීමට තීරණය කර අවසන්ය.

  මේ හරහා ගැටලු රාශියක් උද්ගත වෙයි. පළමුවෙන්ම එය වෙළඳ ශේෂයට සෘණාත්මක ලෙස බලපානු ලබයි. දිගින් දිගටම ආනයනය කිරීම හරහා අපගේ මුදල් විදේශයන්ට ඇදි යන අතර ඒ හා සාපේක්ෂව අපනයන සිදු නොවීමෙන් ගෙවුම් ශේෂයේ සෘණ අගය වැඩි වෙනු ඇත.

  අනෙක් අතින් විදේශයන් සිට ආනයනය කරන සහල් සාපෙක්ෂ වශයෙන් අවම මිලක් යටතේ අලෙවි කරනු ලබයි. මෙහි ගුණත්වය වෙනමම සලකා බැලිය යුතු තත්ත්තවයකි. අවම මිලට විදේශීය සහල් අලෙවි කිරීම හරහා දේශීය සහල් අලෙවි වීම අඩුවශයෙන් සිදුවීමෙන් එහි අවසන් බලපෑමද සිදුවෙන්නේ ගොවියාටය. ඉදිරියේදී ඔවුන්ට නැවතත් කුණු කොල්ලයට වී මෝල් හිමියන්ට සිය වී අලෙව් කිරීමට සිදුවෙනු ඇත. මේ සහල් මාෆියාව පසු පස සිටින්නේ කවුදැයි යන්න අමුතුවෙන් ජනතාවට පැවැසීමට අවශ්‍ය නොවන අතර ජනතාව එය හොඳාකාරවම දනී.

  අනෙක් මාෆියාව පස් හා වැලි ජාවාරමයි. මේ මාෆියාවට විරුද්ධව හඩක් නැගූ මා මිත්‍ර රංජන් රාමනායක මහතාට අවසානයේදී දිවුලපිටිය ආසනය පවා අහිමිවිය. ඔහුම ප්‍රකාශ කර තිබුණේ තමන්ට ආසනය අහිමිවූයේ පස් ජාවාරම්කරුවන්ට එරෙහිව පෙනී සිටීම නිසා බවයි.

  වත්මන් රජය විසින් වැව් හෑරීමට ව්‍යාපෘතියක් පටන් ගෙන තිබේ. එම කෙනාත්‍රාත්තුව බාරගත් කොන්ත්‍රාත් කරුවන් වැව් හාරනවා වෙනුවට කරන්නේ වැව් තාවුල්ල හානී කරමින් වැලි හා පස් ලබා ගැනීමට කටයුතු කිරීමයි. පස් හෝදා ලැබෙන වැලි වෙනමත් ඉවත් වන පස් වෙනමත් විකිණිමේ මාෆියාවක් ක්‍රායාත්මක වෙමින් තිබේ.

  අනෙක් අතින් ඉවක් බවක් නොමැතිව ඔවුන් වැව් හාරන්නේ වැවේ පතුලටද හානි කරමිනි. මේ හරහා වැවේ ජල ධාරිතාව වැඩි වෙනවා යැයි කීවත් සත්‍ය වශයෙන්ම සිදුවන්නේ අවශ්‍ය ප්‍රමාණයට වඩා වැවේ පතුලට හානි කිරීමෙන් වැවේ ජලය පොළවට උරා ගැනීම වේගවත් වීමයි.

  අනෙක් අතට වත්මන් රජය වැව් හාරන ආකරයට පසුගිය දිනවල ලැබුණු වර්ශාවෙන් වැව් පෝෂණය වීම සිදුවිය යුතුව තිබුණි. නමුත් එවැන්නක් සිදුනොවුණි. සිදුවූයේ තිබන ජලය පවා අහිමිවීමක. මා නියෝජනය කරන හම්බන්තොට දිස්ත්‍රික්කය ඒ සඳහා හොඳම උදාහරණයයි.

  මේ වැලි හා පස් ජාවාරම පසුපස සිටින්නේ කවුදැයි කියා අමුතුවෙන් ජනතාවට කීමට අවශ්‍ය නොවන බවද නැවතත් මතක් කරන්නෙමි.

  ඔබට සුබ අනාගතයක්!

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.