• මතින් තොර රටක්?

  මහින්දි රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව සමයේදි අපට මුහුණ දීමට ප්‍රධාන වශයෙන් අභියෝග  තුනක් තිබුණි. එකක් යුද්ධයය. දෙවනුව සංවර්ධනයයි. තෙවනුව මතින් රට මුදවා ගැනීමය.එකින් එක නොව මෙම අභියෝග තුනම එක්වර ජය ගැනිමට අප කටයතු කළේය. යුද්ධය අවසන් කරන අතරතුරේදීම නැගෙනහිර නවෝදය, උතුරු වසන්තය ආදී ව්‍යාපෘති මගින් යුද්ධය ඇතිව තිබූ ප්‍රදේශද ඇතුළත්ව සමස්ත රටම සංවර්ධනය කිරිමට කටයුතු කළෙමු.

  මේ අතර මතින් රට මුදවා ගැනීම සඳහා ‘මතට තිත’  යනුවෙන් වෙනමම වැඩසටහනක්ද දියත් කළෙමු.එය සාර්ථකව අප ඉදිරියට කරගෙන ආවෙමු. අපේ ආණ්ඩුව යටතේදී ප්‍රභල මත්ද්‍රව්‍ය ජාවාරම්කරුවෙක් වූ වෙලේ සුදා අත්අඩංගුවට ගැනීම සඳහා සියලු සැලසුම් කර තිබූ අතර එම කාලයේදීම ආණ්ඩු මාරු විය. කෙසේ වෙතත් සැලසුම ඒ ආකාරයෙන්ම ක්‍රියාත්මක වූ අතර අවසානයේදි වෙලේ සුදා අත්අඩංගුට පත්විය.

  ආණ්ඩුමාරුවීමත් සමග වත්මන් ජනපති මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතා රට මතින් මුදවා ගැනීම වෙනුවෙන් මතින් නිදහස් රටක් ව්‍යාපෘත්ය ක්‍රියාත්මක කිරීමට කටයුතු කළේය.ඒ සඳහා අවංකවම ඔහු ක්‍රියාමාර්ග කිහිපයක් ගනු ලැබිය. නමුත් ආණ්ඩුවේම අනෙක් පාර්ශ්වයේ කකුලෙන් ඇඳිම හේතුවෙන් ඔහුට සිය අරමුණ ඉදිරියට පවත්වාගෙන යා නොහැකි තත්තවකට පත්ව ඇත.

  ජනපතිවරයා මතින් රට නිදහස් කර ගැනීමට විවිධ ව්‍යාපෘති ක්‍රියත්මක කරන අතරේදි මුදල් අමාත්‍යාංශය සිදුකරන්්නේ මත්ද්‍රව්‍ය හා පමත්පැන් ප්‍රවර්ධනය කිරීමට වැඩසහන් ක්‍රියාත්මක කිරීමට කටයුතු කිරීමය. මෑත කාලයේදි මුලින්ම සිදුකළේ කාන්තාවන්ට මත්ද්‍රව්‍ය මිලට ගැනීමටත් හා කාන්තාවන්ට මත්පැන් අලෙවිසැල් තුළ සේවය කිරීමට අවස්ථාව ලබාදීමට ආදාළව ගැසට් නිවේදනයක් නිකුත් කිරිමය.

  ඉන් අනතුරුව තැබෑරුම්හල් විවෘතව තබන වේලාවන් සංශෝධනය කරමින් කාණ්ඩ අනුව උදෑසන 8 සිට අලුයම  2 දක්වා ඒවා විවෘතව තැබිමට අවශ්‍ය නීති සම්පාදලයකිරීමයි. මේ හරහා  අවසානයේදී සිදුවීමට තිබුණි. ඒක් අතකට මෙය රාජ්‍ය නොවන සංවිධාන විසින් අනාධිමත් කාලයක සිට ශ්‍රී ලංකාවේ පවත්නා බෞද්ධ සංස්කෘතිය, දර්ශනය විනාශ කිරීමට ගන්නා වූ පියවරයන්හි ප්‍රතිඵලද යන්න පිළිබඳව වෙනමම පරීක්ෂා කළ යුතු වෙයි.

  සුපුරුදු පරිදි රටේ ජනපතිවරයා මෙම ප්‍රවෘත්තිය දැක තිබුණේද මාධ්‍ය මගිනි. ඒ අනුව රට පාලනය කරන්නේ කවුදැයි යන්න ජනතාවට ඇති ප්‍රශ්නය තවදුරටත් කුතුහලයක් ලෙස පවතිනු ඇත.  නැවතත් මාධ්‍ය තුළින් ප්‍රවෘත්තිය දුටු ජනපතිවරයා සඳහන් කළේ එම ගැසට් නිවේදන අවලංගු කිරීමට කටයුතු කරන බවයි.

  ජනපතිගේ ධුර කාලය

  සිය ධුර කාලය සම්බන්ධයෙන් සම්බන්ධයෙන් ජනපතිවරයා ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ මතය විමසා සිටි අතර ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ තීන්දුව වූයේ ජනපතිවරයගේ ධුර කාලය වසර පහකට සිමා වන බවයි. 19 වැනි සංශෝධනය ගෙනවිත් ජනපතිවරයා එය වසර 5කට අඩුකර තිබියදී නැවත වරක් ඔහු සිය ධුර කාලය සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ මතය විමසූයේ ඇයිදැයි ගැටලුවකි.

  තීතිය අනුව ජනපතිවරයට එසේ සිය ධුරට කාලය සම්බන්ධයෙන් ශ්‍රේෂ්ඨාධිකරණයේ මතය විමසීමට ගැටලුවක් නොවේ.  නමුත් මේ සියල්ල හරහා අපට පෙනී යන කරුණක් වනනේ ජනපතිවරයා නැවත වරක් ජනපතිවරණයකට ඉදිරිපත්වීමට සූදානම් වෙනවා යන්නයි.

  අනෙක් අතින් ජනපතිවයාගේ ධුර කාලයෙන් පහෙන් තුනක් දැනටමත් අවසන් වී ඇත. ඒ අනුව ඔහු ජනතාව වෙනුවෙන් දුන් පොරෝන්දු බහුතරකයක්  ඉටුකිරීමට ඇත්තේ තවත් වසර දෙකක පමණ කාලයකි. දින 100 පටන් මෛත්‍රී පාලනයක් ප්‍රතිපත්ති ප්‍රකාශයේ ඇති කරුණු දක්වා බහුතරයක් ලබාදුන් පොරොන්දු ඉටුකිරිමට ජනපතිවරයා කටයුතු කළ යුතුව ඇත.

  එසේ නොවුණ හොත් ජනතාව ඔහු වෙනුවෙන් තවදුරටත් විරෝධය දක්වනු ඇත. අනෙක් අතට ජතාට ඉදිරියේදි ඉටුකිරිමට තවත් බොහේ දෑ ඇති බව පවසමින් ජනපතිවරයා ඉදිරියේද අමාත්‍යාංශ කිහිපයක් හෝ තමා යටතට පවරා ගැනිමට කටයුතු කරනු ඇත.

  සහල් මාෆියාව

  මේ වන විට රටේ මාෆියා කිහිපයක්ම ක්‍රියාත්මක වෙසින් තිබේ. පළමුව සහල් මාෆියාවයි. 2015 වසරේ ජනවාරි මස 08 දා මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව මෛත්‍රීපාල සිරිසේන මහතාට රට බාරදෙන විට සහලින් රට ස්වයංපෝෂිතව තිබුණි. හොඳම උදාහරණය නම් ලැබුණා වූ වී අස්වැන්න ගබඩා කිරිමට මත්තල ගුවන් තොටුපොළ පවා යොදා ගැනීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කිරීමයි.  කෙසේ වෙතත් මෙහිදී ගොවියාට වී කිලෝවක් සඳහා ඉහළ මිලක් ලැබුණ අතරම පාරිභෝගිකයන්ටද අවම මිලක් යටතේ සහල් ලබාගැනීමට අවස්ථාව තිබුණි.

  මෙසේ ලැබුණා වූ වී අස්වැන්න ක්‍රමයෙන් අඩුවී ගියේය. ස්වාභාවික හේතුද ඒ සඳහා බලපෑ බව කිව යුතුය. නමුත් කෘෂිකර්මාන්තය බාර වත්මන් අමාත්‍යවරයා වරක් ප්‍රකාශ කළේ ශ්‍රී ලංකාවට වී අතිරික්තයක් ඇති හෙයින් විකල්ප වගාවන් වෙත වී ගොවියන් යොමුවිය යුතු බවය. මේ හරහා වි ගොවීන් වි නිශ්පාදය කිරීම අධෙර්මත් විය.

  අනෙක් අතින් මහින්ද රාජපක්ෂ ආණ්ඩුව  ලබාදුන් පොහොර සහනාධාරය  කප්පාදු කිරීමට ආණ්ඩුව කටයුතු කළේය. පොහොර නැව් එනතෙක් ගොවියන්ට බලා සිටීමට සිදුවිය. ගතවූයේ වසර තුනකි. දැන් රටින් හාල් ගෙනන තත්ත්වයට පත්ව ඇත්. එළැඹෙන සිංහල අලුත් අවුරුද්ද දක්වා මසකට සහල් මෙට්‍රික් ටොන් ලක්ෂයක් බැගින් ආනයනය කිරීමට තීරණය කර අවසන්ය.මේ හරහා ගැටලු රාශියක් උද්ගත වෙයි. පළමුවෙන්ම එය වෙළඳ ශේෂයට සෘණාත්මක ලෙස බලපානු ලබයි. දිගින් දිගටම ආනයනය කිරීම හරහා අපගේ මුදල් විදේශයන්ට ඇදි යන අතර ඒ හා සාපේක්ෂව අපනයන සිදු නොවීමෙන් ගෙවුම් ශේෂයේ සෘණ අගය වැඩි වෙනු ඇත.

  අනෙක් අතින් විදේශයන් සිට ආනයනය කරන සහල් සාපෙක්ෂ වශයෙන් අවම මිලක් යටතේ අලෙවි කරනු ලබයි. මෙහි ගුණත්වය වෙනමම සලකා බැලිය යුතු තත්ත්තවයකි. අවම මිලට විදේශීය සහල් අලෙවි කිරීම හරහා දේශීය සහල් අලෙවි වීම අඩුවශයෙන් සිදුවීමෙන් එහි අවසන් බලපෑමද සිදුවෙන්නේ ගොවියාටය. ඉදිරියේදී ඔවුන්ට නැවතත් කුණු කොල්ලයට වී මෝල් හිමියන්ට සිය වී අලෙව් කිරීමට සිදුවෙනු ඇත. මේ සහල් මාෆියාව පසු පස සිටින්නේ කවුදැයි යන්න අමුතුවෙන් ජනතාවට පැවැසීමට අවශ්‍ය නොවන අතර ජනතාව එය හොඳාකාරවම දනී.

  ලබන සතියේදී යළිත් හමුවෙමු.

  ඔබට සුබ අනාගතයක්!

   

Leave a reply.

You must be logged in to post a comment.